Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/seo/public_html/426.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/seo/public_html/426.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Firanka żakardowa

Tradycyjne firanki żakardowe

Firana żakardowa, jak sama nazwa wskazuje, to firanka wykonana z tkaniny nazywanej żakardem. Żakard to tkanina posiadająca różnorodne, bardzo rozbudowane i duże wzory. Bardzo często wzory te mają powierzchnię kilku metrów kwadratowych! Posiadają płynne kontury i drobne elementy.  Zazwyczaj wzory znajdujące się na firanach żakardowych to wzory roślinne, ale też wzory przedstawiające portrety, krajobrazy itp. Nic dziwnego, że mają bardzo szerokie zastosowanie. Można je wykorzystywać w kuchni albo w salonie. Świetnie nadadzą się też do sypialni. Tkaniny żakardowe dzielimy na żakardy pojedyncze oraz żakardy wielowarstwowe. W tym drugim przypadku tkaniny tworzone są na wielu osnowach z zastosowaniem licznych wątków.

Delikatne firany, takie jak firanka z markizety czy firanka żakardowa powinny być prane i płukane w odpowiedni sposób. Tylko wtedy na długo zachowają elegancki i stylowy wygląd. Warto poznać kilka zasad, by firanka długo prezentowała się jak nowa. Po tym jak zdejmiemy firankę z karnisza, musimy delikatnie poodpinać wszystkie żabki i ewentualne ozdoby. Warto robić to bardzo delikatnie i zadbać o to, aby pozbyć się wszystkich elementów, które prawdopodobnie potargałyby firankę w praniu. Następnie firanę należy złożyć na dwa, trzy razy i włożyć do miski, potem zalać letnią wodą i dodać trochę proszku albo płynu do prania. Firany żakardowe powinny być prane w specjalistycznym środku przeznaczonym do prania firan. Można wykorzystać również płyn do prania delikatnych tkanin. Firany należy prać delikatnie, ugniatając i wyciskając materiał. Prawdopodobnie w trakcie prania trzeba będzie kilkakrotnie zmienić wodę.

Wyprane firanki należy wypłukać w czystej i letniej wodzie). Do ostatniego płukania najlepiej wykorzystać zimną wodę i trochę płynu do prania. Po rozwieszeniu firanki będą pięknie pachnieć. Gdy wyschną, wystarczy je po prostu złożyć i schować do szafki. Przed powieszeniem można ją delikatnie przeprasować. Oczywiście, letnim, a nie gorącym żelazkiem. Wiele osób zadaje sobie pytanie czy można prać firankę żakardową w pralce automatycznej. Można to zrobić, na ustawiając właściwy program. To jednak zawsze bardzo ryzykowne. Żakard to materiał delikatny, wymagający sporo uwagi. Warto być więc ostrożnym. Dla pewności lepiej wyprać firany w rękach. Nie zniszczą się, a będą czyste i pachnące. Jak nowe!